Tyto webové stránky používají nezbytné cookies. Nezbytné cokies jsou nutné k správnému fungování webových stránek. Děkujeme za pochopení.

V naši poradně klademe důraz na edukaci, která je základním kamenem v léčbě diabetu.

Jde o praktické návody do života s diabetem - jak se stravovat, jak si vybírat potraviny, jak se pohybovat, jak sportovat, jak si měnit dávku inzulinu, co dělat v případě horečky, či jiné nemoci, jak se chovat na večírku, pracovním obědě, plese, jak upravit svůj režim na dovolené...

Jen správně edukovaný (poučený) pacient je schopen kvalitního života s diabetem a současně předchází rozvoji pozdních komplikací (postižení cév, nervů, ledvin...).
Životospráva diabetika je v souladu s racionálním životním stylem dnešní doby. Tak jako diabetik, bychom měli žít všichni, ale jen diabetici jsou o tom příslušně poučeni.

 

„Cukrovka s lidskou tváří“

 

Mít cukrovku není žádná radost. Na jedné straně je to hrozba rozvoje pozdních komplikací, které mohou významně zkrátit život a snížit jeho kvalitu. Na druhé straně jsou to režimová, dietní a léčebná doporučení, která sice sníží riziko rozvoje komplikací, ale současně pacienta omezují. Někteří pacienti se rozhodnou na svém životním stylu nic neměnit. Jiní naopak důsledně dbají rad lékaře. Většina zvolí kompromis, částečně se podle rad řídí, ale někdy „hřeší“.
Každý je za své zdraví zodpovědný sám. Často se setkávám s tím, že režimová a dietní opatření doporučovaná diabetologem jsou příliš omezující, takže jejich důsledné dodržování je nereálné. Pacienti si potom sami hledají svůj kompromis a někdy dodržují méně důležité rady, nebo si je "poupraví k obrazu svému" a naopak ty důležité zanedbávají. Úkolem diabetologa je poskytnout informace, pokud o ně pacient bude stát. Lékař může pacientovi poradit, co je v jeho konkrétním případě zásadní a co je méně důležité, případně jak režim uzpůsobit tak, aby jej co nejméně omezoval. Jiný režim bude potřebovat mladý sportovec, jiný člověk trávící celý den u počítače a zase jiný žena v domácnosti. Důležité je, aby se pacient sám rozhodl, jaké informace potřebuje. Na druhou stranu, pokud má tento režim fungovat, bude muset do toho také něco investovat. S cukrovkou žije pacient, nikoliv diabetolog. Proto si pacient musí sám říci, co chce, a diabetolog mu může nabídnout reálné možnosti.

 

"Přál bych si, aby lidé pochopili,
že diabetes je více než nemoc - je to způsob života."

Arnaud Mocochain - diabetik 1.typu (Francie)

Kontakt

Adresa:
StefaMed, s.r.o.
K Sokolovně 309
Hradec Králové - Věkoše
503 41

pevná linka: 491 611 507
e-mail: diarecept@seznam.cz

Doprava - autobusem MHD:
linka č. 13, 14, 25 - zastávka Věkoše - Slávie
linka č. 15 - zastávka Spořilovská

Společnost je zapsaná v obchodním rejstříku Krajského soudu v Hradci Králové pod spisovou značkou C 31262
IČ: 28855221

Web vytvořen od JCweb.cz

© 2021 diabetologie-hk.cz

Mapa adresy ordinace